Çatı Aktarma

Çatı Aktarma

Çatı Aktarma

Çatı Aktarma


Kiremit çatılar hava koşullarından dolayı zarar görür ve bu çatıyı eski haline getirmek için yapılan onarıma çatı aktarma denir. Kaliteli malzemelerle doğru bir şekilde yapılması beklenir.  Çatının su yalıtımı yapması beklenir ve gerekli işlevlerini yerine getiremediğinde onarılması gerekir. Kısa süren ve düşük maliyetli bir iştir.


Çatı aktarma işleminde öncelikle çatıdaki kiremitler sökülür ve eski olan kiremitlerin yerine yenileri eklenir. Sökülen kiremitlerin altında eskiyen tahtalar değiştirilir , onarılması gereken tahtalar onarılır.Çivisi eksik olan kiremitlerin çivileri tamamlanır. Onarımdan sonra çatı kirlerden arındırılır. 2 çeşit yağmur suyu aktarım tipi vardır ve onarım şekli birbirinden farklıdır. Bunlardan ilki borulardır. Kullanılan boru PVC malzemeden oluşuyorsa eskileri sökülür ve yerine yenileri takılır. Yağmur sularının aktarımında kullanılan boruların boyutları değişiklik gösterebilir. Diğer aktarım şekli ise gizli dere olarak bilinen betonarme derelerden oluşur. Bu betonarme derelerin su sızdırmaması için alüminyum folyolu kaplama ile izolasyonu yapılır.


Temizliği yapılan çatıya su yalıtımı için birçok uygulama yapılır. Su yalıtımda kullanılan rulo şeklindeki membranın 2 çeşidi vardır. Bunlar polyester keçe taşıyıcılı ve cam tülü taşıyıcılı membranlardır. Polyester keçe taşıyıcılı membranın içerisinde zift ve asfalt vardır ve bu iki maddeyi birbirine bağlayan malzeme keçedir  Polyester keçe taşıyıcılı membran en kalitelisidir. Membranların çatıya yerleştirilmesi sadece işin ustası olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Herkesin yapabileceği bir iş değildir. Membranlar kiremit altı muşambası olarak da bilinir . Çatıya tahtaların üst kısmına serilir. Membranların üstüne kiremitler yerleştirilir. Yağmur suyu aktarma derelerinin bulunduğu sıralar ve gerekli görülen yerler inşaat telleriyle bağlanır ve çiviyle sabitlenir. Çatıda mevcut olan boru girişleri , çatıda varsa çıkış kapısı , asansör kulesinin duvar dipleri gibi su alabilecek birçok yerin alüminyum folyolu malzeme ile izolasyonu yapılır. Alüminyum folyolu malzeme iklim değişikliklerine dayanabilecek çok iyi bir izolasyon malzemesidir. En son çatıya, borulara ve gerekli görülen yerlere  uygun renkte boyama işlemleri yapılır. Daha sonra çatıda kalan sökülen kiremitlerin kalıntıları , molozları temizlenir ve çatı aktarma işlemi tamamlanmış olur.

BİZİ TERCİH ETTİĞİNİZ İÇİN

TEŞEKKÜRLER !

BİZİ ARAYIN : +90 532 395 5941
BİZİ MAİL ATIN : [email protected]
Yada bize yazın, biz size dönüş yapalım...!
WHATSAPP'TAN YAZIN : +90 532 395 5941
web tasarım
SAYFA BAŞI